zamknij
Zarządzanie energią w pracy

Zarządzanie energią w pracy

0udostępnień
ergenomia

Rozważ taką sytuację: pracujesz ponad 8 godzin dziennie, jadasz przy biurku, jesteś wyczerpana przez cały czas i ledwo masz siłę na obejrzenie wieczorem kolejnego odcinka serialu Gotowe na wszystko. Imprezy ze znajomymi to przeszłość, nie mówiąc o innych przyjemnościach. Czy tak właśnie wygląda twoje życie? Jeśli tak, to powinnaś przeczytać dalszą część tej porady.

Zarządzaj swoją energią

Zużywaj energię podczas wykonywania konkretnych zadań w pracy, a przywracaj ją organizmowi podczas kilku chwil odpoczynku, które warto sobie zafundować. Dlatego rób przerwy na rozciąganie, popijanie wody i krótkie spacery. Skup się na oddychaniu – to pomoże ci się odstresować i uspokoić.

Pamiętaj, że największym błędem jest spędzanie czasu przy biurku bite 8 godzin bez chwil relaksu. Jeśli nie zmienisz tych przyzwyczajeń, to szybko poczujesz zmęczenie i brak energii.

Rób mniej

Jeśli twoja lista rzeczy do zrobienia na dzisiaj jest bardzo długa, to skróć ją do kliku elementów, które powinnaś zrealizować w pierwszej kolejności. Obowiązki mniej pilne rozłóż na kolejne dni. Tę metodę stosuj raz w tygodniu. Dzięki niej będziesz bardziej zrelaksowana i będziesz lepiej kontrolować harmonogram swoich prac.

Fot. Fotolia.com

Pamiętaj o ergonomii

Pamiętaj, że monitor komputera należy ustawić tak, aby był w odległości 40-70 cm od oczu i 20°-50° poniżej linii wzroku. Twoje nadgarstki powinny spoczywać komfortowo w czasie pisania przy klawiaturze.

Bardzo ważne jest krzesło, na którym siedzisz. Musi być ergonomiczne tzn. takie, które zapewni ci przybranie wygodnej pozycji i swobodę ruchów. Ergonomiczne krzesło powinno być wyposażone w:

  • regulację wysokości powierzchni do siedzenia,
  • regulację wysokości oparcia i pochylenia oparcia,
  • oparcie wyprofilowane do naturalnego wygięcia kręgosłupa,
  • podłokietniki,na którym wygodnie spoczną twoje łokcie,
  • powierzchnia do siedzenia wyprofilowana do odcinka udowego nóg.

Jeśli twoja firma nie chce zainwestować w ergonomiczne krzesło, to dodatkowa poduszka ergonomiczna do siedzenia powinna przynieść ulgę twojemu kręgosłupowi.

Jeśli używasz laptopa, to zainwestuj w ergonomiczną mysz – pomaga ona rozluźnić barki.

Wyjmij wtyczkę po wyjściu z pracy

Jeśli twoja praca nie wymaga od ciebie bycia cały czas w gotowości, to po jej zakończeniu wyłącz się. Nie zaglądaj do skrzynki służbowej, wyłącz telefon służbowy. Kiedy nie będziesz czuła presji, twój organizm zacznie w końcu odpoczywać.

zmiana kariery

Zmiana ścieżki kariery. Jak to zrobić?

Lakier do paznokci

Kolor lakieru do paznokci stosowny do pracy