zamknij
Przedświąteczny i świąteczny stres

Przedświąteczny i świąteczny stres

0udostępnień
przedświąteczny stres

Zamykanie rozpoczętych projektów w pracy, pastowanie podłóg i generalne porządki, gotowanie wykwintnych potraw oraz poszukiwanie prezentów na ostatnią chwilę. W dodatku o urlopie przed Bożym Narodzeniem możesz sobie tylko pomarzyć. Jak zatem poradzić sobie w przedświątecznym i świątecznym stresem? Przeczytaj o tym w naszej poradzie.

Przedświąteczny stres

Z każdym kolejnym dniem maleje ilość czasu na świąteczne przygotowania, natomiast poziom twojego stresu z każdym dniem rośnie. Cały czas zastanawiasz się, czy uda ci się wszystko przygotować na czas – zwłaszcza, że w tych dniach nie mogłaś wziąć urlopu.

Wbrew pozorom twoje obawy są bezpodstawne. Jako bizneswoman posiadasz przewagę organizacyjną – kto lepiej potrafi zorganizować sobie zadania oraz planować i osiągać cele? Aby uniknąć przedświątecznego stresu, zastosuj te same techniki przy planowaniu świątecznych obowiązków. Wykorzystaj znajomość technik zarządzania czasem i podziel wszystkie czynności na pilne i bardzo ważne oraz pilne i mniej ważne. Dzięki temu uda Ci się na czas zdarzyć ze wszystkim!

Zachęcamy cię do przeczytania porady Jak mądrze zarządzać swoim czasem.

Świąteczny stres

Fot. Fotolia.com

Dodatkowego stresu dokładasz sobie sama zakładając, że święta powinny być perfekcyjne. Czy nie dojdzie do rodzinnej awantury? Czy każdy będzie zadowolony z prezentów? Całego świata nie uszczęśliwisz, ale… możesz zapobiec kilku katastrofom. Oto proste wskazówki jak bez stresu przetrwać święta.

Ideał. Ideałów nie ma, dlaczego nie oczekuj, że święta właśnie takie będą. Powiem więcej, wcale nie muszą być idealne. Najważniejsze jest, abyście się dobrze bawili i wypoczywali

Rutyna. Staraj się nie zmieniać swoich przyzwyczajeń – przede wszystkim dlatego, że każda nagła zmiana jest źródłem stresu. Nie próbuj także zmieniać czyichś nawyków np. poprzez zachęcanie partnera do zjedzenia ryby, której nie trawi czy zapraszania do śpiewania kolęd osoby, której słoń nadepnął na ucho. Ty także wcale nie musisz chwalić makowca cioci Jadzi, skoro mak grzęźnie ci w gardle.

Aktywność. Wbrew pozorom niedotlenienie, będące skutkiem siedzenia przed telewizorem, zmęczy cię bardziej niż codzienna umiarkowana aktywność. Dlatego podczas świąt warto wybrać się z bliskimi na spacer do parku czy do lasu. Chwila spokoju na świeżym powietrzu pozwoli ci się nie tylko nacieszyć bliskimi, ale także zregenerować swoje siły witalne. A dzięki temu nie odczujesz tak boleśnie powrotu do pracy.

Nieperfekcyjna pani domu. Jeśli ugotowanie dwudaniowego obiadu dla dwudziestu osób w drugi dzień świąt i przygotowanie stołu są ponad twoje siły, poproś o pomoc swoich najbliższych. Zaangażowana rodzina jeszcze bardziej doceni klimat świąt. Kiedy podzielisz obowiązki na inne osoby, nie będziesz odczuwała tak dużego stresu podczas świąt.

Pomyśl o sobie. Święta to czas, kiedy lubimy pomagać innym, robić im przyjemności i prezenty. To daje wiele satysfakcji. Ale warto także w tym czasie pomyśleć o sobie samej. Jeśli więc chcesz spędzić czas na relaksującej kąpieli przy świecach – znajdź dla siebie jedną godzinę w napiętym świątecznym grafiku. Pomyśl także o drobnym prezencie dla siebie samej.

Psyche care

Ewelina Szymkowiak

Ewelina Szymkowiak

Absolwentka Psychologii Klinicznej oraz Terapii i Poradnictwa w Krakowskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej. Prowadzi treningi biofeedbacku oraz sesje life&business coachingu. Posiada także doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z zakresu rozwoju osobistego i umiejętności psychologicznych (asertywność, radzenie sobie ze stresem, konflikty) dla młodzieży oraz seniorów. Właścicielka gabinetu Psyche Care.
impreza firmowa

Czego nie należy robić w czasie imprezy firmowej?

konkurs internetowy

Wyniki konkursu Idealna pielęgnacja