zamknij
Techniki rozładowania napięcia nerwowego

Techniki rozładowania napięcia nerwowego

0udostępnień
konflikt

Szybkie tempo pracy, duża ilość zleconych zadań, zagubione dokumenty, niezadowoleni klienci, przykre rozmowy ze współpracownikami – to wszystko powoduje stres, który może doprowadzić do rozładowania napięcia nerwowego w czasie rozmowy ze współpracownikami lub szefem. W tej sytuacji najlepiej jeśli postarasz się rozładować napięcie nerwowe u siebie i osoby, z którą rozmawiasz. Sprawdź jak to zrobić.

Kiedy jesteśmy zdenerwowane, to bardzo łatwo o poważny konflikt. Aby nie doszło do eskalacji, warto zawczasu rozładować napięcie nerwowe, ponieważ okazywanie złości i wysuwanie zarzutów pod czyimś adresem do niczego dobrego nie prowadzi. Oto niewerbalne metody, które pomogą ci rozładować silny stres u siebie i osoby, z którą rozmawiasz:

Fot. Fotolia.com
  • Nie wpatruj się przenikliwie w oczy osoby, z którą gwałtownie rozmawiasz. Na moment przenieś wzrok na jakiś przedmiot. Intensywne wpatrywanie się w oczy rozmówcy w czasie sporu podgrzewa atmosferę.
  • Odsuń się od swojego rozmówcy, daj mu przestrzeń. Osoba, z którą rozmawiasz może czuć dyskomfort kiedy stoisz zbyt blisko niej. A brak komfortu może spowodować poddenerwowanie.
  • Jeśli atmosfera robi się zbyt gorąca a ty stoisz na wprost rozmówcy, to przesuń się tak, aby znaleźć się pod pewnym kątem do niego. Dzięki temu zredukujesz napięcie między wami.
  • Zaproponuj przerwę i wspólne napicie się herbaty lub kawy. To powinno rozładować napięcie między wami.
  • Weź głęboki oddech, a następnie wolniej wypuszczaj powietrze. Głębokie nabieranie powietrza i powolne jego wydychanie uspokaja. Jest też jeszcze jeden plus tej metody rozładowania stresu – osoba, z którą rozmawiasz zacznie podświadomie naśladować ciebie.
  • Jeśli przybrałaś „bojową” postawę (masz skrzyżowane ramiona albo trzymasz ręce na biodrach), to zmień to.
  • Jeśli stoisz, to skrzyżuj nogi i lekko przechyl głowę w bok – to sprzyja zredukowaniu napięcia między tobą a twoim rozmówcą.
  • Jeżeli siedzicie, wstań i odsuń się trochę. Dzięki temu zdystansujesz się do sytuacji. Ten dystans odczuje również twój rozmówca.
  • Zachęć osobę, z którą nerwowo dyskutujesz, aby przespacerowała się z tobą. Ruch również rozładowuje napięcie nerwowe.
rozmowa kwalifikacyjna

Etapy rekrutacji

makijaż

Jak dobrać cienie do koloru oczu?