zamknij
Jak podczas rozmowy o pracę odpowiadać na pytanie: dlaczego chce pani zmienić pracę?

Jak podczas rozmowy o pracę odpowiadać na pytanie: dlaczego chce pani zmienić pracę?

0udostępnień

Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, musisz przygotować się na pytania, które z pewnością padną z ust rekrutera lub twojego przyszłego potencjalnego szefa. Jednym z nich jest: „dlaczego chce pani zmienić pracę?”. Jak odpowiedzieć na to pytanie? W tym artykule przedstawimy ci kilka opcji, dzięki którym zabrzmisz szczerze i elegancko.

Rozmowa kwalifikacyjna zawsze wiąże się ze stresem. Podczas spotkanie na pewno usłyszysz pytanie: „dlaczego chce pani zmienić pracę?” Pierwsze, co przychodzi ci go głowy, to znana formułka: „Chcę się rozwijać, zdobyć nowe umiejętności, szukam zmiany”, choć powody często są inne, np. zbyt niskie zarobki w poprzedniej pracy, niechęć do szefa, brak możliwości rozwoju, chęć awansu, który w poprzedniej organizacji jest niemożliwy.
Czy na to pytanie można odpowiedzieć inaczej? Oczywiście, że tak. Zastosuj się do poniższych zasad, aby wypaść wiarygodnie i z klasą.

  1. Odpowiadając na pytanie o powód zmiany pracy, bądź szczera. Jeśli powodem twojej decyzji zmiany pracy są pewne zarzuty kierowane w stronę poprzedniej firmy, powiedz o nich – oczywiście z wyczuciem! Nie bądź przesadnie szczegółowa. Dwa, maksymalnie trzy zdania w zupełności wystarczą. Nie chodzi o to, żebyś dała ponieść się emocjom i rozsiewała plotki o twoim byłym szefie – mów o organizacji, a nie o konkretnej osobie. Wykaż się inteligencją.
  2. Szczerość jest ważna, jeśli będziesz nadmiernie wychwalała swojego poprzedniego pracodawcę, nie wypadniesz wiarygodnie. Kluczem do sukcesu jest niepopadanie w skrajności.
  3. Wspomnij o tym, że chcesz rozwijać swoje kompetencje i nie chcesz stać w miejscu. Wskaż, jakie umiejętności chciałbyś rozwijać najbardziej – tutaj możesz wspomóc się listą obowiązków, które zostały wypunktowane w ogłoszeniu o pracę. Powiedz dokładnie, co cię interesuje.

    Fot. Fotolia.com
  4. Wskaż na prestiż i dobrą reputację firmy, do której rekrutujesz. Dodaj, że stanowisko, o które się ubiegasz, jest zgodne z twoimi zainteresowaniami. Możesz również powiedzieć, że jednym z twoich zawodowych celów była praca właśnie w tej firmie.
  5. Zapewne jednym z powodów zmiany pracy, są po prostu pieniądze. Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz wspomnieć o zarobkach, ale absolutnie NIE przywołuj ich jako główny powód! Nie możesz pokazać, że ważniejsze od zespołu i samej pracy są dla ciebie pieniądze. To normalne, że chcesz zarabiać więcej, jednak z punktu widzenia twojego przyszłego pracodawcy, pracownik który liczy tylko na wyższe wynagrodzenie, nie sprawdzi się w jego zespole.

Zobacz także:

Pytania, jakie mogą paść w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Niedopuszczalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz usłyszeć pytania uzupełniające

Pamiętaj! Rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej oczekuje spójnej i szczerej odpowiedzi, kiedy pyta cię o powód chęci zmiany pracy. Dlaczego? Chodzi o to, żeby obiektywnie spojrzeć na przeszłość pracownika i sprawdzić, czy jego firma może mu dać to, czego nie dostał u poprzedniego pracodawcy, a czego oczekuje od nowego. To pytanie jest ważne dla dwóch stron. Jeśli pracownik chce dostać od firmy coś, czego firma nie może mu dać, pewne jest że za jakiś czas dojdzie do „rozstania”, a korporacja będzie musiała prowadzić nową rekrutację.

Makijaż permanentny – zrób to dobrze!

Prokrastynacja. Co zrobić, kiedy jesteś uzależniona od przekładania rzeczy na później?