zamknij
5 trików, które rekruterzy zawsze stosują na rozmowach kwalifikacyjnych

5 trików, które rekruterzy zawsze stosują na rozmowach kwalifikacyjnych

0udostępnień

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, bez problemu możesz przygotować się na kilka sztuczek, które są stosowane przez rekruterów niemal zawsze. Jakie to triki? Co mają sprawdzić? Jak na nie reagować?

Kim jest rekruter? Na czym polega jego praca?

Rekruter to osoba, która ma za zadanie przeprowadzić z tobą rozmowę kwalifikacyjną i sprawdzić, czy nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz. Rekruter może też chcieć cię zachęcić do podjęcia pracy w jego firmie. Rekruter musi przede wszystkim wykazać się doskonale rozwiniętymi kompetencjami miękkimi, takimi jak: komunikatywność, otwartość, kreatywność.

Triki rekruterów

Rekruterzy powinni wykazać się często kreatywnością, jednak w większości przypadków stosują bardzo podobne praktyki na rozmowach z potencjalnymi pracownikami. Poznaj najczęściej stosowane triki przez rekruterów.

1. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn… Przed decyzją o aplikowaniu na konkretne stanowisko w firmie, przejrzyj swoje profile społecznościowe. Rekruterzy sprawdzają wszystko, naprawdę wszystko! Niech twoje wszystkie dane na wszystkich profilach będą identyczne, np. jeśli chodzi o twoje obecne stanowisko pracy. Zaktualizuj wszystkie dane. Jeśli rekruter znajdzie jakąś nieścisłość, na pewno poruszy ten temat na rozmowie.

Fot. Fotolia.com

Przeglądając swoje media społecznościowe, zwróć również uwagę na swoje zdjęcia, których nie chciałbyś pokazać rekruterowi, a także niecenzuralne komentarze. Usuń je – uwierz, robisz to dla własnego dobra!

>>> Zobacz także: Niedopuszczalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

2. „Jakie jest twoje największe osiągnięcie zawodowe?” To pytanie, które pada zawsze na rozmowie z rekruterem. Przed przyjściem na rozmowę, koniecznie wypunktuj sobie twoje największe osiągnięcia w poprzednich firmach. W odpowiedzi zawrzyj koniecznie dane liczbowe – np. o ile procent zwiększyły się dochody firmy, po wprowadzonym przez ciebie pomyśle w życie. Liczby są bardzo obrazowe, a rekruterzy liczą na konkrety!

>>> Zobacz także: Pytania, jakie mogą paść w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

3. „Co wiesz o naszej firmie?” To pytanie numer dwa, które na pewno usłyszysz na rozmowie z rekruterem. Podstawowym elementem twojego przygotowania powinno być przeczytanie na stronie internetowej, czym zajmuje się firma, jakie są jej osiągnięcia. Sprawdź również, jakimi wartościami kieruje się firma – odwołuj się na nich na rozmowie.

4. Nietypowe pytania, które mają za zadanie wyprowadzić cię z równowagi. Jak sobie z nimi radzić? Jeśli usłyszysz pytanie, jakim zwierzęciem chciałabyś być, albo ile piłek do siatkówki zmieściłabyś w maluchu, nie dziw się. Te pytania mają na celu sprawdzić twoje naturalne reakcje. Jedynym rozwiązaniem w tym momencie jest próba odpowiedzi, bycie aktywnym. Najgorsze może się okazać po prostu milczenie i brak odpowiedzi. To czas na improwizację i wykazanie się kreatywnością.

>>> Zobacz także: Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz usłyszeć pytania uzupełniające

5. Kontakt wzrokowy i uścisk dłoni. Rekruterzy są bardzo wyczuleni na to, jak się zachowujesz, czy jesteś pewny siebie, jak działa na ciebie stres. A rozmowa z nim jest najlepszą okazją, by to sprawdzić. Dlatego pamiętaj o silnym uścisku dłoni na przywitanie (ale też nie za mocnym, musisz to wyważyć!) oraz o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Nie spuszczaj oczu, nie baw się długopisem – pokaż, że nawet jeśli się stresujesz, umiesz nad tym zapanować.

Letnie sukienki, które musisz mieć w swojej szafie!

Jak prawidłowo trzymać długopis?