zamknij
Jak rozmawiać o pensji w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak rozmawiać o pensji w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

0udostępnień
negocjacje wynagrodzeń w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Dla osoby bezrobotnej rozmowa o wynagrodzeniu w czasie spotkania rekrutującego stanowi duży problem. Nikt jednak nie uniknie tego pytania. Jak zatem właściwie przedstawić swoje wymagania finansowe w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? Odpowiedź znajdziesz w poniższej poradzie.

Pytanie o wysokość spodziewanej pensji na pewno padnie z czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Może to już nastąpić na pierwszym etapie rekrutacji. Osoba bezrobotna, starająca się o etat, boi się pytania o wysokość wynagrodzenia. Dlaczego? Obawia się, że podana w czasie rozmowy kwalifikacyjnej kwota będzie zbyt wysoka dla potencjalnego pracodawcy, co w konsekwencji zdyskwalifikuje ją to w procesie rekrutacji i nie otrzyma pracy, na której jej bardzo zależy.

Aby usatysfakcjonować potencjalnego pracodawcę i zwiększyć swoją szansę na zdobycie pracy, kandydatka podaje zaniżone wynagrodzenie, nieadekwatne do swoich kwalifikacji. Czy ta metoda jest jednak właściwa? Trzeba pamiętać, że warunki wypracowane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, w tym wysokość pensji, są kluczowe. Wielu pracodawców, mimo obietnic składanych w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, nie jest skłonnych dawać podwyżki swoim pracowników po okresie próbnym.

Dlatego przemyśl wysokość oczekiwanej pensji, którą przedstawisz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Fot. Fotolia.com

Raporty płacowe

Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną zapoznaj się z raportami płacowymi, które dostępne są w Internecie. Wiele raportów płacowych jest płatnych, ale można też dotrzeć do tych bezpłatnych.

W raporcie płacowym wysokość pensji w danym zawodzie lub na danym stanowisku podawana jest zazwyczaj z wyszczególnieniem województw. Jeśli zatem interesuje cię stanowisko sekretarki w Poznaniu, zajrzyj do raportu płacowego określającego wynagrodzenie sekretarek w województwie wielkopolskim.

Drugim źródłem informacji o wysokości wynagrodzeń w danej branży i zawodzie są znajomi i rodzina. Musisz jednak wiedzieć, że ten sposób zdobycia danych nie będzie prosty, ponieważ mało kto chce ujawniać wysokość swojej pensji. Dlatego nie naciskaj, jeśli wyczujesz opór.

Dużą wiedzę na temat wynagrodzeń można też uzyskać śledząc wpisy na forach internetowych poświęconych pracy i rozmowom kwalifikacyjnym.

Kiedy już zorientujesz się w wysokości wynagrodzeń w twojej branży i zawodzie, wyceń swoją wartość. Robiąc to, weź pod uwagę swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe atuty, jakie posiadasz i które będą istotne dla danego pracodawcy.

Na podstawie wszystkich tych informacji możesz ustalić widełki płacowe. Do górnej granicy widełek dodaj 10-15% (będziesz miała z czego schodzić w czasie negocjacji płacowych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej).

Określenie wysokości wynagrodzenia w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy padnie pytanie o wysokość oczekiwanych zarobków, możesz podać widełki płacowe, które wcześniej ustaliłaś na podstawie raportów płacowych i innych źródeł, o których była mowa wyżej.

Poinformuj osobę prowadzącą rekrutację, że propozycja wynagrodzenia jest do negocjacji. Dzięki temu dasz sygnał, że jesteś elastyczna i otwarta na dyskusję. Potencjalny pracodawca uzyska również informację, że kwestie finansowe nie są dla ciebie kluczową kwestią. To będzie przemawiało na twoją korzyść.

Inny sposób na określenie oczekiwanego wynagrodzenia, to podanie wysokości pensji, którą otrzymywałaś u byłego pracodawcy. Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy kiedy twoje wynagrodzenie w poprzedniej pracy oddawało wartość rynkową pracy. Jeśli jednak wcześniej zarabiałaś 4 tys. zł a na rynku średnia płaca na takim samym stanowisku jest wyceniana na 5 tys. zł, to potencjalny pracodawca nie da ci tych 5 tys. zł, tylko 4 tys. zł, o których mówiłaś w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Czyli twoja kolejna pensja będzie niższa niż średnia płaca na rynku.

makijaż

Jak dobrać cienie do koloru oczu?

aranżacja biura

Nowoczesna aranżacja biura