zamknij
120 mln zł rocznie dla przedsiębiorstw. Weszła w życie ustawa o pomocy publicznej dla firm

120 mln zł rocznie dla przedsiębiorstw. Weszła w życie ustawa o pomocy publicznej dla firm

0udostępnień
14 sierpnia 20201068Views

120 mln zł rocznie przez 10 lat przeznaczy budżet państwa na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na skutek koronawirusa – taki ma być skutek ustawy o udzielaniu pomocy publicznej dla firm, która weszła w życie 11 sierpnia 2020 r. System pomocy dla przedsiębiorców w trudnościach został określony w rządowym programie Polityka Nowej Szansy i ma przeciwdziałać przedwczesnej likwidacji przedsiębiorstw.

Dla kogo pomoc?

Ministerstwo Rozwoju wyjaśniało, że dzięki ustawie o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, 120 mln zł rocznie przez 10 lat trafi do przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudniej sytuacji w związku z koronawirusem. Firmy będą mogły również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie.
Adresatem nowych rozwiązań są firmy będące w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęły wobec groźby likwidacji. Pomoc może być skierowana wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, w związku z realizowaną restrukturyzacją. Wsparcie ma trafić zarówno do sektora MŚP, jak i dużych firm.

>>> Zobacz także: Jak odzyskać pieniądze, gdy kontrahent nie zapłacił za fakturę?

Pomoc w formie pożyczki

Co do zasady, pomoc ma formę krótkookresowej pożyczki (pomoc na ratowanie), a ich wysokość jest każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Pożyczki są udzielane na 6 miesięcy. Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP może wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.

>>> Zobacz także: Masz dość pracy na etat? Rozkręć swój biznes!

W przypadku dużych firm, mogą one ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach pomocy na restrukturyzację. Takie rozwiązanie ma pomóc przedsiębiorcy zachować płynność do czasu opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji. Ministerstwo tłumaczyło, że jeśli firma będzie mogła normalnie kontynuować swoją działalność, to zostanie zobowiązana do złożenia stosownego oświadczenia i zwrotu pożyczki.

Zgodnie z ustawą, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane jest na okres do 18 miesięcy. Z tego rozwiązania skorzystać mogą firmy, które są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie. Resort wyjaśniał, że ta forma pomocy jest skierowana do mikro, małych i średnich firm tylko w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocowego.

>>> Zobacz także: Rejestracja spółki przez internet. Łatwizna

Nowe przepisy stanowią ponadto, że pomoc na restrukturyzację jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Operatorem Polityki Nowej Szansy jest Agencja Rozwoju Przemysłu, która będzie decydowała o środkach, akceptowała plany restrukturyzacyjne, a także pomagała firmom w praktyce przeprowadzić restrukturyzacje.

Źródło: PAP

Pierścionek zaręczynowy – klasyczny czy nowoczesny?

Jak wspomagać odchudzanie?