zamknij
Powrót do pracy po urodzeniu dziecka

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka

0udostępnień
powrót do pracy po urodzeniu dziecka

Urlop macierzyński lub wychowawczy już się skończył i nadszedł czas na powrót do pracy. Oto wskazówki, jak się do tego przygotować i przetrwać pierwszy miesiąc.

Wcześniej sprawdź jak to działa

Zanim wrócisz do pracy po urodzeniu dziecka zastanówcie się z partnerem jaką formę opieki nad dzieckiem chcielibyście wybrać. Macie do wyboru żłobek, przedszkole, rodziców lub opiekunkę.

Jeśli jest to możliwe, to przynajmniej tydzień przed powrotem do pracy zacznijcie przyzwyczajać dziecko do nowej sytuacji. Jeśli wybraliście żłobek lub przedszkole, zostawcie w nim dziecko na dwie, trzy godziny, żeby mogło dostosowywać się do nowego otoczenia. Jeżeli jest to opiekunka, zaproście ją do siebie, aby pobyła z dzieckiem przez jakiś czas – w tej sytuacji również wystarczą dwie, trzy godziny dziennie. W tym czasie dyskretnie obserwuj relacje dziecka i opiekunki, pokaż jej gdzie trzymasz ubrania dziecka, smoczki, butelki, pieluchy i inne niezbędne przedmioty.

Czas, w którym dziecko jest pod opieką, poświęć sobie i przygotuj się do powrotu do pracy – idź do sklepu i kup nową garsonkę do biura, zajrzyj do fryzjera i kosmetyczki.

Zrób listę rzeczy do spakowania

Nie zliczę już ile razy musiałam wracać do domu w połowie drogi do pracy, żeby wyjąć z lodówki butelkę z mlekiem dla dziecka. Aby nie popełniać takich samych błędów, zrób listę rzeczy potrzebnych dziecku i tobie, które powinnaś spakować na następny dzień.

Zanim pójdziesz do łóżka spakuj wszystko co znalazło się na liście. Na mojej liście były m.in.: puste butelki, butelki z mlekiem, laktator, pieluszki, ubranka, mokre chusteczki, dokumenty, bilet miesięczny i portmonetka.

Przygotujcie plan działania

Zrób burzę mózgu ze swoim partnerem. Zapiszcie na kartce ile dokładnie czasu zajmuje wam wstawanie, dobudzanie dziecka, poranna toaleta, ubieranie, przygotowanie i jedzenie śniadania, wyjście z domu, odwiezienie dziecka do żłobka, przedszkola lub babci.

Kiedy już wiecie ile czasu zajmą wam poszczególne czynności, zastanówcie się nad nowym planem dnia, który pozwoli obydwojgu z was przygotować się i zdążyć do pracy. Ustalcie kto ubierze dziecko, nakarmi je, zabawi, a następnie odwiezie do żłobka, przedszkola lub babci. Możecie dzielić zadania między siebie albo zmieniać się każdego dnia.

Prowadźcie dwa kalendarze: domowy i służbowy

Nawet najlepsza niania może czasami nawalić, twoje dziecko – zachorować a przedszkole może być zamknięte z powodu epidemii grypy. Nigdy nie wiesz kiedy nagle trzeba będzie zmienić plany na dany dzień.

Fot. Fotolia.com

Dlatego ważne jest posiadanie dwóch odrębnych kalendarzy – jednego, w którym będziesz zapisywać wasze służbowe spotkania i zobowiązania oraz drugiego do zapisywania domowych obowiązków i zadań do wykonania. Dzięki temu będziecie wiedzieć kto z was może odwołać spotkanie służbowe kiedy dziecko zachoruje i trzeba będzie iść z nim do pediatry, albo czy mąż może wcześniej przyjść do domu kiedy ty musisz zostać dłużej w pracy.

Bądź efektywna

Przygotuj się na to, że przez pierwsze tygodnie pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu, będzie ono narażone na infekcje przynoszone przez inne dzieci. Z tego powodu jedno z was będzie zmuszone do opuszczania pracy. Myśl, że znowu trzeba wziąć dzień wolny będzie bardziej stresować ciebie, ponieważ niedawno wróciłaś do pracy po kilku miesiącach przerwy. Dlatego warto pomyśleć nad systemem, który usprawni twoją pracę. Na początku każdego dnia pracy przejrzyj swój kalendarz służbowy. Wśród zadań do wykonania wyróżnij te, które muszą być zrobione w pierwszej kolejności. Po ich zakończeniu zajmij się innymi.

Pamiętaj również, aby najważniejsze sprawy załatwić na początku dnia. Dzięki temu – w razie gdy to ty będziesz musiała lecieć do przedszkola po gorączkujące dziecko, bo twój partner nie może – na później zostaną mniej ważne sprawy do załatwienia. Myśl, że nie zostawiłaś ważnych zadań, znacznie zmniejszy poziom twojego stresu.

Dużo snu

Pierwszy miesiąc po powrocie do pracy po urodzeniu dziecka będzie prawdopodobnie trudny bez względu na to jak bardzo się do niego przygotujesz. Dlatego każdego wieczora idź do łóżka najszybciej jak to jest możliwe. Sypiaj z zatyczkami do uszu i poproś partnera, aby czuwał w nocy i w razie płaczu dziecka wstał do niego.

Zastanów się nad swoim samopoczuciem

Po kliku dniach od powrotu do pracy po urodzeniu dziecka wiele kobiet zaczyna mieć wątpliwości czy postąpiło właściwie. Dzieje się tak, ponieważ odczuwają trudy związane z większą ilością obowiązków, które na nie spadają. Nie mogą również skoncentrować się na pracy, ponieważ myślą co się dzieje w danym momencie z dzieckiem. Czasami nawet stają się zazdrosne o to, że ktoś inny spędza z dzieckiem więcej czasu. To powoduje, że tracą chęć do pracy zawodowej i rezygnują z niej.

Moja rada jest taka: nie podejmuj pochopnych decyzji w ciągu miesiąca od powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, ponieważ jest to bardzo emocjonalny czas ze względu na dużą ilość zmian w życiu. Na spokojnie zastanów się nad tym jak się czujesz po powrocie do pracy. Jeśli po kilku tygodniach od powrotu do pracy po urodzeniu dziecka stwierdzisz jednak, że nie potrafisz na dłużej rozstać się z dzieckiem, to powinnaś zastanowić się nad pracą z domu. Być może twój szef nie będzie miał nic przeciwko temu, abyś pracowała w systemie telepracy.

 

wzór cv prawnika

Wzór CV dla prawnika

wzór cv specjalisty do spraw kadr i płac

Wzór CV dla specjalisty do spraw kadr i płac