zamknij
Pracoholik na wakacjach. Niezawodne sposoby na urlop dla osoby uzależnionej od pracy

Pracoholik na wakacjach. Niezawodne sposoby na urlop dla osoby uzależnionej od pracy

0udostępnień
pracoholik na wakacjach

Kto z nas nie cieszy się na samą myśl o wypoczynku nad ciepłym morzem, wycieczkach po górach, pływaniu po jeziorze? Wszyscy z wyjątkiem pracoholika, dla którego wakacje są źródłem niepokoju, formą tortur. Jak zatem wakacje mogą zrelaksować pracoholika skoro pobyt z dala od biura budzi w nim tak duży niepokój?

Zamiast cieszyć się z urlopu pracoholik zamartwia się, że jest z dala od biura, nie wykona swoich obowiązków na czas, w skrzynce mailowej zbierają się maile, a także, że coś ważnego ominie go w pracy. Jak można mu pomóc? To nie będzie takie proste, ale warto spróbować.

>>> Zobacz także: Czy odbierać maile i telefony służbowe na urlopie? Jeśli tak, to kiedy?

Wskazówki dla pracoholika na urlopie

1) Powinnaś wziąć na tyle długi urlop, aby móc wypocząć. Trzy tygodnie to ideał, dwa tygodnie – uzasadnione i rozsądne rozwiązanie, 10 dni – minimalny okres potrzebny na wypoczynek.

2) Tracąc kontakt z biurem, możesz czuć dyskomfort. Dlatego dla zmniejszenia tego stresu proponujemy, abyś w czasie urlopu utrzymywała z firmą kontakt, ale tylko minimalny. Przed wyjazdem jasno postaw wyraźne granice – kiedy i w jaki sposób można się z tobą kontaktować. Możesz na przykład korzystać z laptopa i telefonu komórkowego do godz. 10.00, a następnie je wyłączyć na resztę dnia (dzięki temu będziesz wiedziała co się dzieje w firmie, a resztę dnia przeznaczysz na wypoczynek).

Fot. Fotolia.com

3) Pracoholik boi się, że będąc na wakacjach, ktoś ze współpracowników zechce to wykorzystać i zająć jego stanowisko. Dlatego najbardziej skuteczną metodą długoterminowego sukcesu jest rozwój stosunków z godnymi zaufania współpracownikami, którzy nie będą stanowić dla ciebie zagrożenia. Dzięki temu będziesz mogła się zrelaksować w czasie wakacji – w końcu w biurze są ludzie, którym możesz ufać i którzy dadzą ci znać, gdyby coś niepokojącego się zdarzyło.

>>> Zobacz także: Masz poczucie winy z powodu urlopu? Wiemy, jak sobie z nim poradzić

4) Unikaj wakacji, na których możesz się nudzić. Po pewnym czasie zaczniesz wracać myślami do pracy i swoich obowiązków. Wybierz takie miejsce, w którym będzie mnóstwo atrakcji. Zaplanuj jakieś aktywności, które będą obowiązkowe i opłacone z góry, tak abyś nie mogła z nich zrezygnować. Skup się na czymś zupełnie nowym – np. zdobywaj nowe umiejętności, spróbuj nowych sportów. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny („hormony szczęścia), a także pomagają spalić nadmiar adrenaliny i kortyzolu (hormonów produkowanych przez organizm w odpowiedzi na stres). Leżenie na plaży nie jest dla ciebie najlepszym sposobem na relaks, ponieważ – aby nie myśleć o pracy – musisz czymś zająć swoje myśli.

5) W czasie urlopu nie załatwiaj zaległych spraw.

6) Unikaj rozmów o pracy. Zapewne na początku będzie to trudne, dlatego uprzedź o tym swoich najbliższych. Poproś ich również, aby starali się ciebie odciągać od tych tematów i próbowali włączać cię w nowe aktywności i zainteresowania.

7) Nie oglądaj programów telewizyjnych i nie czytaj gazet, w których znajdziesz informacje związane z twoją pracą.

>>> Zobacz także: Karoshi czyli jak niewinny wyścig szczurów może doprowadzić do śmierci z przepracowania

Pamiętaj, że pracoholizm rujnuje nie tylko twoje wakacje, ale także twoje zdrowie i relacje z innymi osobami. Jest to duży problem i wymaga poważnego zaangażowania, aby go pokonać.

Jeśli chcesz przezwyciężyć swój pracoholizm, zacznij od wyjazdu na urlop. Stosuj powyższe wskazówki, które pomogą ci pójść w dobrym kierunku.

Fot. PeopleImages / Gettyimages.com

Komputer dla grafika – podejmij dobrą decyzję

Fot. andresr / Gettyimages.com

Inwestycja w mieszkanie. Czyli czy warto kupić mieszkanie pod wynajem? Wady i zalety