zamknij
Inwestycja w mieszkanie. Czyli czy warto kupić mieszkanie pod wynajem? Wady i zalety

Inwestycja w mieszkanie. Czyli czy warto kupić mieszkanie pod wynajem? Wady i zalety

0udostępnień
13 sierpnia 20191080Views
Fot. andresr / Gettyimages.com

Zakup mieszkania pod wynajem to pomysł na dodatkowy zarobek, a przede wszystkim to długoterminowa inwestycja. Kupowanie mieszkań pod wynajem cieszy się coraz większą popularnością – zwłaszcza w dużych miastach, w których rynek mieszkaniowy rozbudowuje się z każdym rokiem. Czy zakup mieszkania z zamiarem wynajmowania go, to dobry pomysł? Kiedy zdecydować się na taki krok? Kiedy zakup mieszkania pod wynajem jest opłacalny, a kiedy lepiej porzucić ten pomysł?

  1. Najdroższe mieszkania, najdroższy wynajem. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?
  2. Finansowanie zakupu mieszkania. Czy zakup mieszkania pod wynajem na kredyt ma sens?
  3. Na czym skupić się przy zakupie mieszkania pod wynajem?
  1. Najdroższe mieszkania, najdroższy wynajem. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Warszawa, Gdańsk, Kraków… To właśnie w największych polskich miastach rynek mieszkaniowy rozrasta się w ekspresowym tempie. Wraz ze wzrostem cen mieszkań, rosną ceny ich wynajmu. Kupowanie mieszkania w dużym mieście wydaje się rozsądniejsze, ponieważ tutaj popyt jest większy. Mieszkania są wynajmowane przez ludzi, którzy przyjeżdżają do pracy do dużych aglomeracji czy przez studentów, którzy przyjeżdżają na studia.

Zakup mieszkania pod wynajem w mniejszym mieście może być równie opłacalny – zakup mieszkania będzie tańszy, ale tym samym pieniądze, które dostaniesz za jego wynajęcie, również będą mniejsze.

>>> Zobacz także: Zalety mieszkań słonecznych, które mogą przekonać Cię do zakupu

  1. Finansowanie zakupu mieszkania. Czy zakup mieszkania pod wynajem na kredyt ma sens?

Niewielu ludzi może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Wtedy w grę wchodzi tylko kredyt. Niezbędne jest wówczas minimum 10 procent wkładu własnego. Biorąc kredyt, postaraj się wynegocjować jak najlepsze warunki lub skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego.

Fot. andresr / Gettyimages.com

Przeważnie zakup mieszkania na kredyt się opłaca, ponieważ wynajmujący nasze mieszkania „spłaca nasze mieszkanie”, a przy lepszych warunkach – możemy dodatkowo na takim wynajmie zarobić co miesiąc nawet do kilkuset złotych. Po spłaceniu kredytu przez 25 lat – mieszkanie staje się tym samym świetnym zabezpieczeniem na naszą emeryturę.

>>> Zobacz także: Jak zwiększyć przychód z wynajmu mieszkania?

Oczywiście zawsze istnieje pewne ryzyko związane ze zmianami cen mieszkań. Obecnie ceny mieszkań idą w górę – nie da się jednak przewidzieć, czy i kiedy przyjdzie kryzys, który może spowodować spadek cen wynajmu mieszkań, jak i ich wartości rynkowej.

  1. Na czym skupić się przy zakupie mieszkania pod wynajem?

Kupując mieszkanie pod wynajem, skup się na kilku rzeczach:

  • Kupno mieszkania w mieście, w którym mieszkasz, będzie dla ciebie wygodniejsze, jeśli sama chcesz zajmować się wynajmowaniem mieszkania, szukaniem lokatorów. Pomiń ten punkt, jeśli wolisz zatrudnić osobę, która tym się zajmie za ciebie – to oczywiście będzie generować dodatkowe koszty.
  • Wybierając mieszkanie pod wynajem, pomyśl komu chcesz to mieszkanie wynająć. Na przykład studenci docenią, kiedy mieszkanie będzie się znajdować blisko ich uczelni, rodziny z dziećmi docenią bliskość szkół czy przedszkoli, a młodym aktywnym ludziom – bardzo często – spodoba się mieszkanie w centrum miasta i bliskość atrakcji takich jak kina, restauracje, teatry.
  • Sprawdź opłaty w mieszkaniu. Czynsz, ogrzewanie, miejsce parkingowe… Te wszystkie dodatkowe opłaty mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt wynajęcia mieszkania.

>>> Zobacz także: To coraz bardziej popularne rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorców i freelancerów. Warto?

Metraż mieszkania. W tym przypadku „większe nie znaczy wcale lepsze”! Dlaczego? Największą popularnością jeśli chodzi o wynajem cieszą się małe lub średnie mieszkania, dlatego też zakup mieszkania o metrażu 30-50 metrów będzie dobrym pomysłem.

pracoholik na wakacjach

Pracoholik na wakacjach. Niezawodne sposoby na urlop dla osoby uzależnionej od pracy

dieta w pracy

Zdrowa dieta w pracy. Kilka prostych wskazówek