zamknij

Relaks w pracy

0udostępnień
relaks w pracy

Większości pracowników biurowych pracuje minimum przez 8 godzin dziennie. Siedzenie przy komputerze przez cały dzień nie jest dobre dla zdrowia, ponieważ może spowodować dolegliwości z powodu złej postawy i zmęczenie oczu, a także może mieć inne niepożądane skutki. Jednak praca przy biurku nie musi być męczarnią. Istnieje kilka prostych metod, dzięki którym można poprawić pozycję ciała i zachować zdrowie. Sprawdź jak można zrelaksować się w pracy.

Przestrzegaj odpowiedniej postawy siedząc w fotelu, który powinien być dobrze zaprojektowany do pracy przy biurku. Plecy powinny być proste, twoje ramiona odchylone do tyłu, a górna część monitora powinna być na wysokości oczu. Upewnij się także, czy nadgarstki nie leżą na klawiaturze. Zapobiegnie to zespołowi ciśnienia kanału nadgarstka. Zaopatrz się w podkładkę pod mysz z miękką poduszką pod nadgarstek. Trzymaj nogi zgięte w kolanach tak, aby kolana były tylko nieznacznie wyżej położone niż biodra. Stopy powinny być postawione płasko na podłodze lub na podstawce do nóg.

Przeczytaj o ćwiczeniach na kręgosłup

ćwiczenia dla siedzących w pracy
Fot. Fotolia.com

Daj odpocząć swoim oczom. Co 30 minut odrywaj wzrok od monitora komputera i spoglądaj na inne osoby lub przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. To ćwiczenie przeciwdziała podrażnieniu oczu i bólom głowy.

Przeczytaj o ćwiczeniach relaksujących wzrok

Zrób kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Umożliwią ci rozciągnąć ramiona, nogi, szyję i tułów i usuną uczucie sztywności.

  • Szyja: aby rozciągnąć szyję, przechyl głowę do przodu, następnie odchyl ją do tyłu, na boki, potem spójrz w prawo i lewo. Można to zrobić niemal w każdej chwili, aby zmniejszyć napięcie i naprężenie. UWAGA! Nigdy nie kręć głową wokół szyi. Może to spowodować uszkodzenia stawów szyi.

Przeczytaj o ćwiczeniach na szyję

  • Łopatki: Kręć ramionami do przodu, a następnie do tyłu (zrób 10 powtórzeń). To pomoże ci zredukować napięcie w ramionach.
  • Nadgarstki: Kręć nadgarstkami regularnie, co godzinę. Kręć nimi 10 razy w prawo, a następnie 10 razy w lewo. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, ćwiczenie to zapobiegnie zespołowi ciśnienia kanału nadgarstka.

Przeczytaj o ćwiczeniach na ręce

  • Kostki: Tak jak w przypadku nadgarstków, kręć kostkami 10 razy w prawo, a następnie w lewo. To ćwiczenie poprawia krążenie krwi i zapobiega uczuciu mrowienia.
  • Klatka piersiowa: Otwórz szeroko ramiona tak jakbyś chciała kogoś przytulić, obróć nadgarstki na zewnątrz (kciuki w górę i w tył) i odchyl ramiona w tył.
  • Brzuch: Zepnij swoje mięśnie brzucha i pośladków, trzymaj je tak napięte przez kilka sekund, a następnie rozluźnij. Powtarzaj tę czynność co kilka minut przez cały dzień.
  • Łydki: Podczas siedzenia unieś pięty, a następnie je opuść. Powtarzaj to ćwiczenie co 10 minut przez godzinę. Pomoże ono zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi w nogach, które pojawiają się bardzo często u osób pracujących przy komputerze.

Przeczytaj o ćwiczeniach na nogi

Ćwiczenia oddechowe
Fot. Fotolia.com

Weź kilka głębokich oddechów. Dla poprawy pracy mięśni brzucha, przytrzymaj powietrze w płucach na kilka sekund, a następnie zrób wydech. Jeśli to możliwe, zaczerpnij świeżego powietrza na zewnątrz.

Przeczytaj o ćwiczeniach oddechowych

Wstawaj co pół godziny i spaceruj. Zapewni to ciągłe krążenie krwi w rękach i nogach, i spowoduje, że nie będą zbyt napięte. Może to być krótki spacer po szklankę wody do kuchni lub dłuższy – wokół budynku, w którym pracujesz.
Korzystaj raczej ze schodów. Wchodzenie i schodzenie po schodach wpływa korzystnie na nogi, a podniesione tętno sprawia, że spalamy więcej kalorii.

Trzymaj na biurku butelkę wody, dzięki temu wyrobisz w sobie nawyk picia płynu co około pół godziny. Picie wody poprawia metabolizm, kondycję skóry, a w dni upalne gasi pragnienie. Aby napełnić butelkę, będziesz również zmuszona do wstawania od biurka.

podwyżka

Jak poprosić o podwyżkę?

Jak zachować się w innych krajach?