zamknij
Work-life balance – czyli jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Work-life balance – czyli jak uniknąć wypalenia zawodowego?

0udostępnień

Towarzyszący naszym czasom ciągły pośpiech i gonitwa za awansem przyczyniają się do narastającego napięcia i zmęczenia. Chęć regularnego wspinania się po szczeblach kariery wymaga od nas wielu poświęceń i nierzadko prowadzi do zatracenia (bez)cennej równowagi życiowej, bez której nie uda nam się pracować wydajnie i efektywnie. Dlaczego koncepcja Work-life balance jest tak istotna i co robić, żeby skutecznie ją realizować? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.

Problem wypalenia zawodowego

Nie od dziś wiadomo, że długo utrzymujący się stres wpływa niekorzystnie na kondycję naszego zdrowia psychicznego. Codzienne stawianie czoła wyzwaniom, związanym z obejmowanym stanowiskiem nie sprzyja dobremu samopoczuciu i wiąże się z nerwami, które stopniowo zmniejszają naszą motywację do pracy oraz skutkują wypaleniem zawodowym. Rosnące wymagania pracodawców względem osób, które zasilają szeregi danej organizacji, wywołują uczucie presji, a ta z kolei działa destruktywnie na nasz komfort psychiczny. Konsekwencją uczestnictwa w wyścigu szczurów jest bardzo często zaniedbanie zarówno siebie samej, jak i najbliższych. Warto mieć świadomość, że utraconych chwil nie da się odzyskać, a osłabionych więzi rodzinnych czasem niestety nie sposób odbudować.

Ustal priorytety

Założeniem koncepcji równowagi między życiem zawodowym a osobistym jest znalezienie tzw. złotego środka. Zarówno nadmiar pracy, jak i jej brak nie są dla nas dobre. Grunt to nie robić niczego wbrew sobie i żyć w zgodzie ze swymi przekonaniami. Kluczem do sukcesu może okazać się ustalenie życiowych priorytetów i dążenie do osiągnięcia satysfakcji i zadowolenia. Jeśli czujemy, że nadmiar obowiązków zawodowych nie pozwala nam w pełni realizować się w roli żony lub matki, a uczestnictwo w dorastaniu dziecka jest ograniczone przez godziny spędzane za biurkiem, należy poszukać korzystniejszych dla nas rozwiązań. Utrzymujący się przez dłuższy czas zły nastrój sprawia, że miejsce pracy kojarzone jest z udręką i przyczynia się do nasilającej się z dnia na dzień niechęci i frustracji.

relaks w pracy
Fot. Fotolia.com

W myśl zasady „pracuj, aby żyć, a nie żyj, aby pracować”, zatrudniający zaczęli dokładać rozmaitych starań, które mają na celu poprawić komfort funkcjonowania w miejscu pracy. Przykładami wspomnianych działań, podejmowanych przez pracodawców, są m.in.: niepełne wymiary godzin, możliwość wykonywania obowiązków zawodowych z domu, zapewnienie opieki nad pociechami i innych udogodnień dla pracujących rodziców.

Zadbaj o siebie i pozwól sobie na odpoczynek

Pomysłów na realizację koncepcji Work-life balance jest całe mnóstwo. Wystarczy jedynie wybrać najodpowiedniejszy dla siebie sposób osiągnięcia równowagi i zastosować go w życiu codziennym. Jednym z polecanych rozwiązań jest wprowadzenie czasu wolnego od nowych  technologii, które w aktualnej rzeczywistości towarzyszą nam na każdym kroku. Mobilność urządzeń, zapewniających nam nieograniczony dostęp do Internetu, można określić jako przekleństwo naszych czasów. Ciągła potrzeba „trzymania ręki na pulsie” oraz nieustannej kontroli sytuacji przyczynia się do tego, że nie potrafimy odpoczywać.

Szczególnie polecane (zwłaszcza osobom, które spędzają długie godziny pracy za biurkiem) jest postawienie na aktywność fizyczną. Wolne chwile, spędzone na uprawianiu sportu przynoszą naszemu organizmowi wyłącznie korzyści. Uwalnianie się endorfin, relaks, wyzwalanie pozytywnej energii i poprawa zdrowia fizycznego oraz psychicznego to tylko niektóre efekty podjęcia aktywności ruchowej.

Siła wnętrza

Modne wśród współczesnych firm stało się także wpływanie na nastrój pracowników, np. poprzez atrakcyjny i przytulny wystrój wnętrz w miejscach pracy. Powszechne niegdyś ograniczone przestrzenie i zamknięte boksy odchodzą w zapomnienie. Popularne obecnie są natomiast rozwiązania „open-space”, które zachęcają współpracowników do bezpośredniego dialogu i przyczyniają się do wprowadzenia bardziej przyjaznej, domowej atmosfery. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również tzw. pokoje relaksu, które dają zmęczonym pracownikom możliwość odprężenia się poprzez medytację, uczestnictwo w zajęciach ruchowych, czy grach zespołowych.

Tylko od nas zależy, czy zechcemy korzystać z rozwiązań, umożliwiających wprowadzenie równowagi w nasze życie. Jak widać, pierwszym krokiem do odnalezienia złotego środka jest zmiana sposobu myślenia. Nie czekaj na symptomy wypalenia zawodowego, zacznij dbać o swój komfort funkcjonowania w otaczającym świecie już dziś.

hrownia-logo-1

Jak nosić legginsy?

Dieta antycellulitowa