zamknij
Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

0udostępnień

W biznesie stres towarzyszy nam niemal cały czas, dlatego tym ważniejsze jest, by moc go opanować oraz, zgodnie ze słowami psycholog, wykorzystać na swoją korzyść.

Z badań, na które powołuje się McGonigall wynika, że stres w największym stopniu wpływa na nasze zdrowie wtedy, gdy sami wierzymy, że nam szkodzi. Osoby, które nie postrzegają stresu jako czynnika szkodliwego są znacznie mniej zagrożone jego ewentualnymi konsekwencjami. Okazuje się więc, że wiara w szkodliwość stresu jest bardziej niebezpieczna, niż on sam.

Fot. Fotolia.com

Zmieniając postrzeganie stresu można zmienić reakcję naszego organizmu na sytuacje, które go generują. W jaki sposób? Na przykład uświadamiając sobie, że szybsze bicie serca i skoki adrenaliny to znak, że nasze ciało stara się sprostać wyzwaniu, które przed nami postawiono. Stres sprawia, że odzyskujemy energię, stajemy się bardziej skupieni i nastawieni zadaniowo, by móc jak najlepiej uporać się z egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną. Przyjęło się sądzić, że stres zwęża naczynia krwionośne, przez co jest uznawany za jeden z czynników sprzyjających chorobom układu krążenia. Gdy uznamy go za reakcję pozytywną, nasze ciało zareaguje na niego mniej gwałtownie. To przejawia się na przykład w mniejszym obkurczaniu, lub wręcz rozluźnianiu naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew płynie swobodniej, a ryzyko nadciśnienia maleje.

Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale sytuacje stresowe zwiększają wydzielanie hormonu, który kojarzymy z całkowicie odmiennym stanem – oksytocyny, zwanej „hormonem przytulania”. Dzięki niemu „lgniemy” do innych, stajemy się bardziej troskliwi oraz czuli i skłonni do kontaktu z drugim człowiekiem. Oksytocyna pomaga sercu w regeneracji i wzmacnia je, więc w tym kontekście stres może mieć na nie wręcz zbawienny wpływ.

Zależność między stresem a zachowaniem powodowanym oksytocyną również potwierdziły badania, które pokazują, że osoby, które na co dzień pomagają bliskim lub członkom swojej społeczności są znacznie mniej narażone na przedwczesną śmierć ze względu na stres.

Jaki z tego wniosek? Szkodliwość stresu to w dużej mierze kwestia nastawienia – pozytywne spowoduje, że jego skutki będą znacznie mniej dotkliwe. Warto również pamiętać, że naturalną reakcją ciała na tę sytuację jest chęć rozładowania emocji w kontakcie z innymi, więc gdy dopada nas stres, szukajmy towarzystwa zamiast denerwować się w samotności.

mail z cv

Jak złożyć wniosek o wpis do ewidencji przedsiębiorców przez internet?

Jak chronić swoją firmę?