zamknij
Trema przed publicznymi wystąpieniami

Trema przed publicznymi wystąpieniami

0udostępnień
trema przed wystąpieniami publicznymi

Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym będą okazje do tego, żebyś stanęła z mikrofonem w ręku przed osobami oczekującymi na twoje wystąpienie. Bez względu na to czy będziesz wygłaszała referat czy wznosiła toast na ślubie swojego brata możesz czuć wielką tremę. Podpowiemy ci jak ją zminimalizować a nawet pokonać.

Oto kilka porad jak przezwyciężyć lęk przed wystąpieniami publicznymi i jednocześnie przyciągnąć uwagę swojej publiczności:

Poznaj swoją publiczność. Pierwsze pytanie na jakie sobie musisz odpowiedzieć to w jakim celu występujesz. Aby zabawiać publiczność? Pouczać ją? Czy może ją przeszkolić? Kiedy już określisz swój cel wystąpienia, będziesz wiedziała co twoja przemowa powinna zawierać a czego nie powinnaś w niej poruszać. Dowiedz się również przed jakim audytorium będziesz występować. To bardzo ważne, ponieważ ta informacja pozwoli ci dostosować ton swojego głosu a także treść prezentacji. Inaczej będziesz mówiła do grupy naukowców a inaczej do absolwentów szkoły średniej.

Zrób notatki. Jeśli wiesz zawczasu, że będziesz przemawiać, to odrób pracę domową. Zacznij od zanotowania najważniejszych punktów wypowiedzi, a następnie przygotuj wstęp, który następnie kilka razy powtórz przed lustrem. Zapisuj jasno swoje myśli, dzięki temu nie będziesz szukała gorączkowo słów w czasie przemówienia.

Przyjdź wcześniej. Warto to zrobić, aby oswoić się z salą i nowym otoczeniem.

Fotolia_8803253_Subscription_L
Fot. Fotolia.com

Poddaj się autosugestii. Jeśli masz tremę przed publicznym wystąpieniem, usiądź spokojnie i przypomnij sobie o swoich zaletach i sukcesach. Nie układaj czarnych scenariuszy.

Nie pozwól, aby inni zobaczyli, że masz tremę. Nawet wytrawni mówcy czasami panikują. Ale mają na to sposób: aby wpaść w rytm przemówienia biorą najpierw kilka głębokich oddechów. To również pozwala im się zrelaksować. W czasie przemówienia nie przejmuj się, gdy przypadkowo źle wymówisz słowo, ponieważ większość osób nie zauważy małych wpadek jeśli generalnie będziesz robiła dobre wrażenie. Patrz na publikę jak na grono swoich przyjaciół, którzy dobrze ci życzą. Taka wizualizacja bardzo pomaga.

Utrzymuj kontakt z publicznością. Bardzo istotne jest, aby publiczność była zainteresowana tym co mówisz. Dlatego wprowadź od czasu do czasu element humorystyczny – to sprawdzony sposób, aby publiczność nie ziewała w czasie twojego wystąpienia a ty będziesz bardziej rozluźniona (nie dotyczy to oczywiści sytuacji, gdy przemawiasz na pogrzebie). Pokazywanie prezentacji to też sposób na urozmaicenie przemówienia. Natomiast unikaj, a jeśli nie możesz, to minimalizuj w swoim wystąpieniu dane statystyczne. Zbytnia ich ilość spowoduje, że publika zacznie się kręcić na krzesłach i niecierpliwie patrzeć na zegarek. Wciągaj osoby, które cię słuchają do dyskusji.

Bądź sobą. Niektóre przemawiające osoby starają się z całych sił zaimponować publiczności. Tymczasem wychodzi na odwrót. Dlatego staraj się być prawdziwa, dzięki temu będziesz brzmiała naturalnie i publiczność to doceni.

Agnieszka Fitkau-Perepeczko

Agnieszka Perepeczko – aktorka, fotograf i kobieta pełna życia

dbanie o dłonie

Jak dbać o dłonie?