zamknij
Nordic Walking – sport dla wszystkich

Nordic Walking – sport dla wszystkich

0udostępnień
Nordic walking

Nordic Walking to sport dla tych, którzy nie lubią biegać a jednocześnie nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej na powietrzu. Spacer z kijkami można uprawiać w każdym klimacie, na każdym podłożu i o każdej porze roku. Jest polecany osobom, które długie godziny spędzają przy biurku.

Kto może trenować Nordic Walking?

Nordic Walking jest dla osób, które mają problemy z krążeniem, przeszły zawał, leczą cukrzycę i choroby serca, dużo siedzą przy biurku, otyłe, mają zwyrodnienie stawów, dla kobiet w ciąży oraz dla tych, którzy są zestresowani. Sport ten mogą uprawiać osoby w każdym wieku.

Jak działa Nordic Walking?

Jest to sport, który uruchamia niemalże wszystkie partie mięśni (650), które normalnie są zaniedbywane. Dzięki niemu można ćwiczyć: nogi, biodra, ręce, barki, ramiona, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie brzucha oraz kręgosłup.

Chodzenie z kijami pozwala zredukować kilogramy i zachować szczupłą sylwetkę. Jest zdecydowanie bardziej efektywne od spaceru bez kijów i biegania. Trudno w to uwierzyć, ale – jak się okazuje – w czasie treningu z kijkami można spalić 20% więcej kalorii niż w trakcie biegania. Tego typu spacer jest również mniej obciążający kręgosłup i stawy. Podczas biegania i spaceru bez kijków są one bardziej eksploatowane.

Ponadto dynamiczne chodzenie z kijkami wzmacnia serce, pozwala poprawić wydolność organizmu, zyskać kondycję, poprawić koordynację i postawę ciała, reguluje stężenie cukru we krwi oraz zachować witalność.

Nordic walking
Fot. Fotolia.com

Nordic Walking rozluźnia napięcie mięśni barków, szyi, grzbietu, jakie powstają podczas długiego siedzenia za biurkiem.

Jak przygotować się do spaceru?

Dobierz ubiór, który zapewni Ci komfort i nie będzie krępował ruchów. Strój powinien być uzależniony od warunków atmosferycznych oraz od stopnia ciepła, które produkuje twój organizm. Najlepiej ubrać się na „cebulkę” – pierwsza warstwa powinna wchłaniać pot, średnia warstwa – utrzymać ciepło, a trzecia – chronić nas przed wiatrem i opadami.

Buty powinny być bardzo wygodne, wyposażone w stabliną i lekką podeszwę.

Dobór odpowiednich kijków

Dobór kijków do Nordic Walkingu uzależniony jest od wzrostu twojego ciała oraz od dynamiki marszu.

Długość kijków do Nordic Walking obliczamy w następujący sposób:
wzrost x 0,68 = długość kijków

Kijki osób uprawiających dynamiczny Nordic Walking powinny być nieco dłuższe od kijków tych osób, które mają zamiar zajmować się tym sportem w bardziej turystyczny sposób.

Jak chodzi się z kijami?

  1. Stosuj krok naprzemienny – najpierw wysuwaj do przodu lewą rękę i prawą nogę, a potem – prawą rękę i lewą nogę.
  2. Wciągnij brzuch.
  3. Postaw najpierw piętę, potem śródstopie, a następnie odepchnij się palcami.
  4. W czasie odepchnięcia otwórz dłoń – to spowoduje rozluźnienie rąk.
  5. Wyraźnie się odpychaj. Przenoś ciężar ciała na kijek.

 

Zmiana pracy

Zmiana kariery po 40. roku życia